Friday, August 10, 2007

Critical Mass Minneapolyje, MN


Critical Mass (Kritinė Masė) - (Lietuviškai) Dažniausiai paskutinį mėnesio penktadienį vykstantis įvykis, kai visi visame pasaulyje dviratininkai išvažiuoja kaip didžiulė masė į didmiesčių gatves. Taip visiškai paraližuodami eismą keletui valandų. Šiame masiniame dviračių žygyje turėjau galimybę sudalyvauti ir aš.

Paskutinį liepos penktadienį Louring Parke (MN) apie 5 pm pradėjo rinktis dviratininkai. Iš pradžių po vieną, po du, vis daugėjo dviratininkų aplink Parke esantį fontaną. Po pusvalandžio jų jau buvo begalės. Net nemėginau skaičiuoti, nes tikriausiai skaičių būčiau pametęs kelis kartus. Tikriausiai pats nuostabiausias dalykas yra tai, kad niekas labai nereklamuoja šio renginio. Visi tiesiog žino, kad kiekvieną paskutinį mėnesio penktadienį Louring Parke renkasi visi į Critical Mass. Susirenka begalės įvairiausių skirtingų dviračių šeimininkų.



Bet visus juos vienija - meilė dviračiams :). Dviratukų taip pat galima įvairiausiu pamatyti. Kas atvažiuoja su senu, 70-tų cruiser'iu , kas su patobulintu rankų darbo dviratuku.



Kol visi rinkosi, mano bendradarbiai iš "Re-cycle" nemokamai tepė, veržė stabdžius, tiesino ratlankius visiems norintiems. Susirinko apie 500 dviratininkų (mėginu spėti). 6 pm dviračių divizija pradėjo savo žygį. Išvažiavome į pagrindinę Downtown'o gatvę ir visiškai paralyžiavome eismą.



Linksma buvo stebėti pasimetusių vairuotojų veidus, kai jie nieko nesuprasdami iš kur čia tiek dviračių, akis išspoginę stebėjo visa tai, niekur nebegalėdami toliau važiuoti. Tikriausiai tądien daugeliui teko vėluoti namo :) Pasitaikė žinoma ir pasipiktinusių vairuotojų, kurie mėgino vistiek važiuoti tiesiai per minią, tačiau jiems tuoj pat kelią užstodavo bent vienas dviratininkas iš minios ir neleisdavo niekur važiuoti, kol Kritinė Masė nepravažiuos.



Įdomūs jausmai užlieja jaučiant, kad esi dalis šios nesustabdomos jėgos, masės, kuri šį penktadienį užliejo gatves. Labai gerai nuteikia žmonių palaikymas. Švilpė, mojavo mums. Ne visi vairuotojai buvo pikti, kiti su šypsenomis stovėdavo ir kantriai laukdavo, kol mes pravažiuosime. O mes linkėjome visiems "Happy Friday".

Dar vienas įdomus dalykas, kad niekada nėra nustatyto Critical Mass žygio maršruto. Priekyje važiuojantys dviratininkai diktuoja miniai maršrutą, ir kiekvieną kart, vis naujas maršrutas.



O kryžkelėse retkarčiais įsukas dviračių uraganas. Ir besisukantį uraganą lydi šūksniai "Who's streets?" ir minia atsako "Our streets" ir visi pajuda kuria nors linkme.



Critical mass pasivažinėjimas trunka ilgai.. aš pasitraukiau po 4 valandų važiavimo, kai pravažiavome netoli mano kvartalo. Ir dviratininkų jau buvo likę tik apie 50. Ir jau iš paskos kelios policininkų mašinos sekė :) Bet draugiški policininkai čia valstijose.

Šis kiekvieną mėnesį vykstantis reiškinys turi ir savo pradžią. Tokius dviratininkų pasivažinėjimai prasidėjo San Franciske, ir žinoma viena iš pagrindinių idėjų atkreipti visų dėmesį į dviračius, kaip į miesto transporto priemonę. Dabar tai jau tapo tradicija, kuri puoselėjama kiekvieną mėnesį.



Ir paskutinis įdomus dalykas - nėra jokios oficialios organizacijos, žmogaus, judėjimo. Todėl ir atsakomybės neneša niekas...
------papildymas---- :)
Išsamus straipsnis su vis tiesa.
Šiek tiek pasitaisysiu - kritinė masė vyksta ir lietuvoje. Laukiu nesulaukiu kada galėsiu grįžęs sudalyvauti.
http://www.dviratininkai.lt/phpBB2/viewtopic.php?t=2 - forumas apie viliuje vykusią kritinę masę.
whee - kritinė masė ir eilė troleibusų :D Vilniuje.


Kaip supratau, vilniaus policija nelabai suprato kas darosi, ir žinoma kaip lietuviams policininkams būdinga ėmėsi gaudyti "pažeidėjus" kelis sugavo ir nubaudė minimaliomis baudomis [Delfyje][Delfyje] . Et.. lietuva lietuva.. tau dar daug šiukšlių iš savęs išsivalyti reikia.. Nieko, mes tau padėsime.


1 comment:

lfx said...

hehe, kaip tik norėjau pridurti kad ir pas mus vyksta toks dalykas :)
aš ir mielai dalyvaučiau tik va problema - reik dviračio vln ;/
beje porą kartų vyko kritinė masė ir Palangoje, bet nelabai pavyko...